Skip to content

Sveiki

Užsienio lietuvių sielovados tikslas yra skatinti užsienyje gyvenančių lietuvių dvasinį, religinį gyvenimą ir lietuviškų katalikiškų tradicijų išlaikymą, plėtoti krikščionišką ugdymą, rūpintis užsienyje dirbančiais lietuviais kunigais, palaikyti ryšį tarp Lietuvos vyskupų konferencijos ir užsienio lietuvių bendruomenių, o taip pat su užsienio šalių vyskupijomis, kurių teritorijoje gyvena lietuviai.

Kontaktai

+370-5-2125455
S. Skapo g. 4, LT-01122, Vilnius

Mūsų vieta

Santuoka yra labai rimtas ir atsakingas gyvenimo žingsnis, kadangi prisiekiama gerbti, mylėti ir rūpintis vienas kitu visą gyvenimą, todėl Katalikų Bažnyčia atsakingai žiūri į visą pasiruošimo santuokai procesą ir to paties prašo iš planuojančių susituokti. Tai pirmiausia susiję su laiko skyrimu pasiruošti santuokai dvasiškai, tačiau taip pat skirti pakankamą dėmesį ir laiką visų reikalingų dokumentų sutvarkymui (Krikšto, laisvos būklės, Sutvirtinimo pažymos, pasiruošimo santuokai kursai, priešsantuokinė anketa ir kt.).

Pasiruošimo Santuokos sakramentui tvarka

Pagal Katalikų Bažnyčios teisę, pradedate priklausyti katalikų parapijai, kurios teritorijoje faktiškai pragyvenote bent 3 mėnesius (plg. Kanonų Teisės Kodeksas, kan. 102 ir kan. 107). Tai reiškia, kad gyvendami užsienio šalyje ne kaip turistai ar klajokliai, o likdami čia ilgesnį laiką ir turėdami pastovią gyvenamąją vietą, tampate tos katalikiškos parapijos parapijiečiais, kurios teritorijoje šiuo metu gyvenate.

Kai užsienyje gyvenantys lietuviai santuoką planuoja sudaryti Lietuvoje

Sudarant santuoką Lietuvoje, santuokai reikalingus dokumentus galima tvarkyti santuokos sudarymo parapijoje arba savo gyvenamosios vietos parapijoje (t. y. užsienyje).
Bet kokiu atveju pirmiausia ne mažiau, kaip prieš 5 mėnesius reikia kreiptis į santuokos sudarymo vietos kleboną ir suderinti santuokos datą bei laiką. Su klebonu sutariama, kur bus tvarkomi santuokai reikalingi dokumentai: ten, kur sudaroma santuoka ar faktinės gyvenamosios vietos parapijoje (arba su užsienio šalyje lietuviams patarnaujančiu kataliku kunigu). Priimant šį sprendimą reikia įvertinti visas aplinkybes: ar yra galimybė kreiptis į vietos kleboną, ar bus lengva susisiekti su užsienio šalyje lietuviams patarnaujančiu kunigu, kaip dažnai iki santuokos sudarymo planuojate lankytis Lietuvoje ir pan.
Sutarus, kur bus tvarkomi dokumentai, su kunigu, kuris juos ruoš patikslinama kokius veiksmus turi atlikti sužadėtiniai, t. y. iš kur ir kokias pažymas (liudijimus, išrašus ir pan.) reikės pristatyti.

Įprastai reikalingi šie dokumentai:

1. Asmens dokumentas (asmens tapatybės kortelė arba piliečio pasas, galiojantys santuokos sudarymo dieną).
2. Krikšto liudijimas, išduotas ne ankščiau kaip 6 mėnesiai iki numatytos santuokos datos (iš krikšto vietos bažnyčios). Papildomai gali reikėti pristatyti laisvos būklės pažymą.
3. Pasirengimo santuokai kursų baigimo pažyma.
5. Bažnyčios, kurioje tuoksitės, tikslus pavadinimas, adresas (tais atvejais kai dokumentai tvarkomi ne Lietuvoje).
6. Jeigu kuris nors iš sužadėtinių praeityje buvo sudaręs civilinę santuoką – civilinės ištuokos pažyma.
7. Jeigu kuris nors iš sužadėtinių praeityje buvo sudaręs bažnytinę santuoką – Bažnytinio tribunolo įsiteisėjęs sprendimas, kuriuo ankstesnė santuoka pripažinta negaliojančia.
8. Leidimas tuoktis už parapijos ribų (jei to prašo dokumentus santuokai ruošiantis kunigas).
9. Tikslūs santuokos liudininkų duomenys: vardas, pavardė, adresas su pašto kodu.

A. Jei dokumentai bus tvarkomi Lietuvoje
Sutartu laiku ir būdu į parapiją pristatomi reikalingi dokumentai.

B. Jei dokumentai bus tvarkomi užsienio šalyje
– Reikia susisiekti su savo gyvenamosios vietos parapijos klebonu, pranešti jam, kur planuojama tuoktis ir susitarti dėl santuokos sakramentui reikalingų dokumentų paruošimo. Jei šalyje, kurioje gyvenate yra lietuviams patarnaujantis katalikų kunigas, klauskite, ar jis turi galimybę padėti paruošti santuokos sakramentui reikalingus dokumentus.
– Gyvenamosios vietos parapijos klebonui (arba užsienio šalyje lietuviams patarnaujančiu katalikų kunigui) pristatomi visi santuokos sudarymui reikalingi dokumentai.
– Gyvenamosios vietos klebonui (arba užsienio šalyje lietuviams patarnaujančiu katalikų kunigui) nurodoma planuojamos santuokos tiksli data ir bažnyčios Lietuvoje pilnas pavadinimas bei tikslus adresas. Būtina nurodyti, kokiai Lietuvos vyskupijai ši bažnyčia priklauso.
– Gyvenamosios vietos parapijos klebonas (arba užsienio šalyje lietuviams patarnaujantis katalikų kunigas) paruoštus dokumentus perduoda užsienio vyskupijos kurijai, kuri juos persiunčia į kuriją tos Lietuvos vyskupijos, kuriai priklauso santuokai pasirinkta bažnyčia. Tokiu būdu visi reikiami dokumentai pasiekia kleboną tos parapijos, kurioje planuojate tuoktis. (Šiuos veiksmus atlieka dvasininkas. Sužadėtiniams nereikia imtis jokių veiksmų).

Svarbu

– Tarp Krikšto liudijimo išdavimo ir numatytos santuokos datos negali būti ilgesnis nei 6 mėnesių laiko tarpas. Pastaba: netinka pažymėjimas, kurį gavote krikšto dieną, Krikšto sakramentui prisiminti.
– Sutvirtinimo sakramento (ir Pirmosios Komunijos) nepriėmę sužadėtiniai turėtų jiems pasiruošti prieš Santuoką.
– Lietuvos Respublikos piliečiai su užsienio šalių piliečiais Lietuvoje tuokiami tik tada, kai yra sudarę civilinę santuoką ir pateikia atitinkamą dokumentą.
– Užsiregistruoti į pasiruošimo santuokai kursus užsienio šalyje bei juos lankyti galima ir prieš susitikimą su kunigu planuojamos santuokos parapijoje.

Bažnyčios dokumentas: Lietuvos vyskupų konferencijos nuorodos dėl pasirengimo Krikšto, Sutvirtinimo, Eucharistijos, Susitaikinimo bei Santuokos sakramentams

Back To Top